Telefonrådgivning0485 - 375 75

Demensförbundets styrelse

2022-2025

Foto på styrelsen 2022-2025
På fotot sittandes från vänster: Evabritt Johansson, Johan Karlman, Helen Lindermann,
Ulrika Fredh. Ståendes från vänster: Lena Kock, Noomi Hertzberg-Öberg, Krister Håkansson, Liselotte Björk, Ulf Andersson, Margareta Svensson, Peter Almroth.

Liselotte Björk, förbundsordförande, Stockholm
Demensvårdsutvecklare. Utbildare och handledare inom demensvård och anhörigstöd. Medlem i demensföreningen i Linköping. liselotte.bjork@demensforbundet.se

Johan Karlman, vice förbundsordförande, Boden
Sekreterare i Bodens demensförening. Före detta anhörig. Arbetar som yrkesofficer. johan.karlman@demensforbundet.se

Lena Kock, kassör, Tystberga
Kassör i Nyköping/Oxelösunds demensförening sedan 4 år tillbaka. Demensvårdsutvecklare. lena.kock@demensforbundet.se

Evabritt Johansson, Lerum
Distriktssköterska med pedagogisk vidareutbildning. Handledare. Ordförande i demensföreningen i Lerum som Evabritt varit med och startat upp. evabritt.johansson@demensforbundet.se

Krister Håkansson, Stockholm
Lärare i psykologi. Medlem i Stockholms demensförening. Forskare. Doktorerade 2016 i en avhandling om risken att drabbas av demens vid social isolering. krister.hakansson@demensforbundet.se

Noomi Hertzberg-Öberg, Nynäshamn
Medlem i demensföreningen i Nynäshamn. Silviasjuksköterska. Arbetar på minnesmottagning med utredningar. noomi.hertzbergoberg@demensforbundet.se

Peter Almroth, Norrköping
Arbetat på Studieförbundet Vuxenskolan. Ledamot i Norrköpings demensförening. God man för personer med demenssjukdom. peter.almroth@demensforbundet.se

Margareta Svensson, Nyköping
Ordförande i Nyköping/Oxelösunds demensförening. Har arbetat som förbundskonsulent i Demensförbundet. margareta.svensson@demensforbundet.se

Ulf Andersson, Trollhättan
Ulf är styrelseledamot i Trollhättan/Vänersborgs demensförening. Erfarenhet som anhörig. Är engagerad i Yngrenätverket. ulf.andersson@demensforbundet.se

Helen Lindermann, Sala, ersättare/suppleant
Ordförande i Sala demensförening. Stor föreningserfarenhet. helen.lindermann@demensforbundet.se

Ulrika Fredh, Göteborg, ersättare/suppleant
Arbetar åt Mölndals Stad som Seniorguide med utökat uppdrag. Styrelsemedlem i Mölndal/Härrydas demensförening. ulrika.fredh@demensforbundet.se

Bli medlem Ge en gåva Upp
Telefonrådgivning 0485 - 375 75