
Visste du att ögats näthinna kan berätta om en kommande demensdiagnos? Nu undersöker forskaren Ana Luiza Dallora Moraes hur vi på ett tidigt stadium kan upptäcka Alzheimers sjukdom.
Vad handlar din forskning om?
Alzheimers sjukdom utvecklas i många år innan vi märker symtom, men de diagnostiska verktyg som kan upptäcka dessa tidiga biologiska förändringar är väldigt dyra. Min forskning fokuserar på att förbättra tidig upptäckt av Alzheimers sjukdom med hjälp av metoder som fungerar för storskalig screening. Jag och mina kollegor gör bildanalys av näthinnan, automatiserade kognitiva tester och analys av blodbiomarkörer.
Vilket resultat hoppas du uppnå?
Vi hoppas att vi genom att kombinera dessa icke-invasiva åtgärder kan generera bevis som stöder framtida screeningprogram inom primärvården. Tidigare och mer exakt upptäckt kan göra det möjligt för människor att få tillgång till stöd, övervakning och behandling i ett tidigare skede. Det är särskilt viktigt nu när nya farmakologiska behandlingar verkar vara mest effektiva när de påbörjas i sjukdomens mycket tidiga faser.
Vad har stödet från Demensfonden betytt?
Det har varit oerhört viktigt för mitt arbete. Det har gjort det möjligt för mig att fortsätta utveckla denna forskningslinje efter att jag avslutat min doktorsexamen och att bidra till ett område som är personligt betydelsefullt för mig. Min egen familj har erfarenhet av kognitiv funktionsnedsättning.
