Tänk om något så enkelt som ost kan påverka risken för demens? Det är en tanke som får många att stanna upp, och som nu undersöks på djupet. Emily Sonestedt, forskare vid Lunds universitet och en av Demensfondens forskare, är med i ett projekt som granskar hur våra matvanor hänger ihop med hjärnans hälsa.
Ost och grädde – oväntade hjärnvänner En studie visar att personer som åt runt 50 gram fet hårdost per dag hade cirka 13 % lägre risk att utveckla demens jämfört med dem som åt väldigt lite ost. Det motsvarar ungefär fem normaltjocka ostskivor av herrgårdsost. Även fet grädde stack ut: de som åt cirka 2 matskedar (20 gram) dagligen hade omkring 16 % lägre demensrisk jämfört med personer som inte åt grädde alls.
25 års forskning avslöjar kostens hemligheter I Malmö Kost Cancer-studien har över 28 000 personer följts i mer än 25 år. Det ger forskarna unika möjligheter att analysera om ost och fermenterade mejeriprodukter kan vara skyddande, om socker i dryck är farligare än socker i mat – och om kostens effekter skiljer sig beroende på genetisk risk.
Matens dolda kraft Kan våra dagliga matval påverka hjärnans framtid? Med hjälp av stöd från Demensfonden ska Emily fortsätta med analys av kostvanor hos över 28 000 personer för att avslöja hur socker, mejeriprodukter och kött påverkar risken för demens. Hon undersöker om ost kan skydda hjärnan, om socker i dryck är extra skadligt och hur genetiska faktorer spelar in.
Det här är forskning som kan förändra våra kostråd och ge oss nya verktyg att förebygga demens. Och kanske, nästa gång du väljer ostbrickan, gör du det med hjärnan i åtanke.
Din gåva gör skillnad – forskning gör skillnad!
Demenssjukdomarna ökar och kostar samhället lika mycket som cancer, hjärt- och kärlsjukdomar tillsammans men forskningen får bara en bråkdel av pengarna.