Karolinska institutet (KI) har fått en donation på 538 miljoner kronor som till stor del ska gå till forskning om demenssjukdomar.
Enligt KI är det den största donationen till ett svenskt lärosäte i modern tid. Entreprenören och uppfinnaren Leif Lundblad (1938–2025) donerar i sitt testamente 538 miljoner kronor till Karolinska Institutet.
En betydande del av denna gåva ska användas för att stärka forskningen om demenssjukdomar, vilket är ett område där framsteg kan förändra livet för hundratusentals drabbade och deras anhöriga.
– Det är en fantastiskt generös gåva som Leif Lundblad riktat till Karolinska Institutet och vi känner stor tacksamhet för hans vilja och engagemang. Donationen betyder oerhört mycket för forskningen om demenssjukdomar och andra sjukdomar som drabbar stora delar av befolkningen, säger Annika Östman Wernerson, Karolinska Institutets rektor.
Annika Östman Wernerson. Foto: Liza Simonsson

Bidraget kommer även att möjliggöra viktiga studier kring andra komplexa hälsoutmaningar, såsom långvarig smärta och autoimmuna sjukdomar.
Vi på Demensförbundet gläds åt denna satsning på framtidens forskning och den påverkan den kan få för alla som lever med, eller riskerar att drabbas av, demenssjukdomar.